news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

podjadanie w nocy
Zdrowie

Skąd bierze się podjadanie w nocy i jak się go pozbyć?

Podjadanie w nocy to dość powszechny nawyk. Wiele osób o takiej porze zaczyna odczuwać głód i chętnie sięga po ulubione smakołyki. Co jest powodem tego niezdrowego przyzwyczajenia? Co robić, by wyeliminować podjadanie w nocy?

Przyczyny nocnego podjadania

Głównym powodem podjadania w nocy jest głód wynikający z niedostatecznego zaspokojenia potrzeb kalorycznych w ciągu dnia. Bardzo wiele osób popełnia tego rodzaju błędy w odżywianiu się. Dotyczy to ludzi stosujących diety, próbujących zrzucić zbędne kilogramy, ale też zajętych np. pracą lub innymi obowiązkami i nie mających z tego powodu czasu na regularne posiłki. Ubogi jadłospis w dzień skutkuje zatem tym, że organizm zaczyna upominać się o brakującą energię w późniejszych godzinach. W efekcie niedostatek kalorii zostaje uzupełniony poprzez podjadanie w nocy.

Głód i zapotrzebowanie energetyczne organizmu nie są jedyną przyczyną jedzenia w późnych porach. Podjadanie w nocy może mieć podłoże psychiczne. Wystarczy, że przez jakiś czas organizm będzie przyzwyczajany do podjadania w nocy, by weszło to w nawyk i stało się normą, pomimo odpowiedniego odżywiania się w dzień. Wiele osób odreagowuje w ten sposób napięcie i stres. Często też człowiek odczuwa chęć jedzenia, gdy nie może zasnąć. Metodą na bezsenność bywa wówczas nawet niewielka przekąska.

Negatywne skutki podjadania w nocy

Podjadanie w nocy nie jest zbyt korzystne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli odbywa się systematycznie i dotyczy produktów bardzo kalorycznych czy ciężkostrawnych. Przede wszystkim to prosta droga do nadwagi lub otyłości. Jedząc w nocy, często zapomina się o posiłkach spożytych w ciągu dnia i nie kontroluje się przyjętych kalorii, znacznie przekraczając dobowe zapotrzebowanie swojego organizmu. Warto pamiętać przy tym, że procesy metaboliczne nocą są znacznie wolniejsze, co dodatkowo sprzyja magazynowaniu się tkanki tłuszczowej. Podjadanie w późnych porach powoduje też problemy trawienne i wiele nieprzyjemnych dolegliwości układu pokarmowego.

Sposoby na podjadanie w nocy

Podjadanie w nocy to nawyk, który bez wątpienia jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego trzeba z nim walczyć. Przede wszystkim należy nauczyć się zdrowych zasad odżywiania, stosując zbilansowaną dietę. Bardzo ważne, aby w ciągu dnia jeść 4-5 wartościowych posiłków, najlepiej o stałych porach, w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. W międzyczasie należy unikać podjadania, za to dobrym rozwiązaniem jest picie niegazowanej wody. Lekkostrawna kolacja nie powinna odbywać się później niż 2 godziny przed pójściem spać. Jeśli przed snem pojawi się chęć jedzenia, warto pokarm zastąpić ciepłą herbatą.