news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

smary techniczne
Lifestyle

Jakie smary techniczne są najbardziej uniwersalne?

W celu spowolnienia procesu zużywania się metalowych powierzchni trących, w różnego rodzaju maszynach, urządzeniach i pojazdach mechanicznych, zwłaszcza w przekładniach, łożyskach, połączeniach i prowadnicach, stosuje się różne rodzaje smarów. Część z nich to produkty specjalistyczne, przeznaczone do ściśle określonych zastosowań. W sprzedaży dostępne są również produkty bardziej uniwersalne, takie jak Fuchs Renolit LX EP 2, który jest doskonałym przykładem smaru litowego.

Co to jest smar litowy?

To jeden z najbardziej podstawowych i powszechnie wykorzystywanych smarów o dużej uniwersalności zastosowań. Takie smary najczęściej powstają na bazie olejów mineralnych, do których dodaje się mydło litowe i niekiedy inne substancje modyfikujące. W produkcie Fuchs Renolit LX EP 2 zastosowano m.in. dodatki EP (Extreme Pressure). To substancje przeciwzużyciowe, które chronią pracujące powierzchnie przed szybkim zniszczeniem poprzez zwiększenie wytrzymałości powierzchni smarnej na obciążenia. W markowych smarach zwykle stosuje się również substancje przeciwkorozyjne, zapobiegające utlenianiu, zwiększające stabilność smaru, a tym samym zapobiegające jego rozwarstwianiu i ścinaniu. Smary litowe są wodoodporne i mogą być stosowane w układach stacjonarnych oraz mobilnych, również w maszynach przemysłowych. Zachowują wyjściowe właściwości do temperatury 125 stopni Celsjusza.

Do czego używa się smarów litowych?

Ze względu na uniwersalne właściwości i stosunkowo niską cenę smary litowe stosowane są w wielu branżach, od motoryzacji zaczynając, a na budownictwie kończąc. Takich smarów jak Fuchs Renolit LX EP 2 używa się m.in. w układach wymagających długotrwałego smarowania, zwłaszcza w łożyskach kół różnego rodzaju pojazdów, silnikach elektrycznych i sprzęgłach. To uniwersalny wybór dla producentów samochodów i innych typów pojazdów, ich użytkowników i mechaników zajmujących się naprawami. Wodoodporne smary litowe dobrze radzą sobie z dużymi obciążeniami, dlatego stosuje się je również w przemyśle, zwłaszcza w układach hydraulicznych. To nieodzowny element wyposażenia każdego warsztatu.

W kategorii najbardziej uniwersalnych smarów technicznych, oprócz podstawowych smarów litowych wzbogaconych różnego rodzaju modyfikatorami, takich jak Fuchs Renolit LX EP 2, znajdziemy również smary silikonowe, które często wykorzystuje się w przypadku innych materiałów niż metal (do tworzyw sztucznych, gumy i ceramiki), smary miedziane o większej odporności na wysokie temperatury oraz wazelinę techniczną, którą stosuje się przy małych obciążeniach.