news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

jak dbać o układ pokarmowy
Zdrowie

Jak dbać o układ pokarmowy?

W ludzkim organizmie układ pokarmowy odpowiedzialny jest za jego odżywianie. To właśnie tutaj zachodzą procesy odpowiedzialne za trawienie, wchłanianie składników odżywczych, a także wydalanie niepotrzebnych resztek. Niestety, duża część osób wciąż nie przywiązuje uwagi do prawidłowej higieny układu pokarmowego, co może przyczyniać się do powstawania bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

W jaki sposób dbać o układ pokarmowy?

Mało kto zastanawia się, jak dbać o układ pokarmowy, podczas gdy jest on bardzo rozbudowanym mechanizmem, który wykonuje niezbędne dla ludzkiego życia zadanie. Otóż, przekształca on dostarczane do organizmu pożywienie w energię oraz potrzebne do przetrwania składniki odżywcze. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że głównym elementem troski o układ trawienny powinna być zbilansowana i zrównoważona dieta. Dla zdrowia układu trawiennego bardzo ważne jest spożywanie bogatych w błonnik pokarmów. Jest to bowiem składnik, który sprzyja procesowi przemieszczania się pokarmu przez układ trawienny. Według lekarzy dzienne spożycie błonnika powinno mieścić się w zakresie od 20 do 40 g. Jego bogatymi źródłami są warzywa, owoce, a także produkty zbożowe wykonane z pełnego ziarna.

Żadna osoba, która chce pochwalić się zdrowo i sprawnie działającym układem trawiennym, nie może zapominać o probiotykach. Są to pożyteczne bakterie, które zwalczają złe bakterie bytujące w ludzkich jelitach. Probiotyki wytwarzają ważne dla zdrowia substancje, które pozwalają na odbudowę mikroflory jelitowej. Można znaleźć je w kapuście kiszonej, ogórkach kiszonych, w kefirze czy też jogurcie naturalnym.

Aby dbać o układ pokarmowy bezwzględnie należy unikać spożywania żywności wysoko przetworzonej, której proces trawienia jest wyjątkowo wydłużony. Z kolei warto postawić na naturalne produkty takie jak nabiał, chude mięso ryż czy też kasza. Ich trawienie trwa około 3 godzin i nie obciążają one układu pokarmowego tak jak ciężkostrawna żywność.

Jak dbać o układ pokarmowy – inne sposoby

Każda osoba, która chciałaby, by jej układ pokarmowy funkcjonował tak jak należy, nie powinna się przejadać. Umiarkowane porcje mniej obciążają układ pokarmowy, pozwalając mu na sprawną pracę. Bardzo ważne jest również spożywanie pokarmów w odpowiednim tempie. Warto zadbać o dokładne przeżywanie, bowiem rozdrobnione jedzenie jest o wiele łatwiejsze do strawienia. Nie wolno zapominać także o aktywności fizycznej. Na procesy trawienia wyjątkowo dobrze wpływa regularny wysiłek fizyczny, który normalizuje apetyt, usprawnia motorykę jelit, a także przeciwdziała zaparciom. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wyjątkowo negatywnie na układ pokarmowy może działać stres. Zaburza on równowagę trawienia, spowalniając cały jego proces, a także będąc przyczyną bóli, zaparć oraz wzdęć. Warto wspomnieć o tym, że stres może również wspierać takie choroby układu pokarmowego jak zespół jelita drażliwego czy też wrzody.

Podsumowując, prawidłowa praca układu trawiennego ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie całego organizmu. Warto więc wiedzieć, jak mądrze go wspierać.