news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

jaki kolagen wybrać
Zdrowie

Jaki kolagen wybrać?

Kolagen to jedno z najpopularniejszych białek, jeśli chodzi o organizmy ssaków. Warto wiedzieć, że odpowiada ono za kilka funkcji organizmu, z których najważniejszą z pewnością jest wsparcie strukturalne w mięśniach, skórze i tkance łącznej. Kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku występuje wiele form suplementów diety zawierających kolagen. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba pacjentów zadaje sobie pytanie, jaki kolagen wybrać, by zauważyć wymierne efekty.

Dlaczego warto brać kolagen?

Kolagen to białko, które występuje we wszystkich tkankach łącznych organizmu. Jest on odpowiedzialny za elastyczność i wsparcie skóry, a także zachowanie jej jędrności. Warto wiedzieć, że w okresie młodości ciało człowieka produkuje kolagen w naturalny sposób. Niestety proces ten staje się mniej wydajny w wieku około 30 lat. Przez to na skórze pojawiają się pierwsze, drobne zmarszczki, a cera traci elastyczność i jędrność. Dlatego po trzydziestym roku życia warto zwiększyć spożywanie kolagenu, który przecież stanowi aż 80% ludzkiej skóry. Dostępne w aptece suplementy kolagenowe uważane są za doskonały sposób na utrzymanie zdrowia i kondycji skóry, a także poprawę zdrowia stawów, kości i przewodu pokarmowego.

Który kolagen jest najlepszy?

Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, że kolagen obecny jest także w żywności. Jego źródłem jest każde mięso, które zawiera tkankę łączną, a także buliony na kościach. Trzeba pamiętać o tym, że ludzki organizm do produkcji kolagenu wykorzystuje aminokwasy, stąd też białko zwierzęce i roślinne może dostarczyć odpowiednich składników, które będą wspierać produkcję kolagenu. Warto mieć świadomość tego, że ludzki organizm nie wchłania kolagenu w całości. Dlatego musi być on rozbity na mniejsze aminokwasy, które są wchłaniane z przewodu pokarmowego.

Jaki kolagen wybrać w aptece?

W aptece dostępnych jest wiele różnego rodzaju suplementów kolagenowych, które przybierają postać płynu, proszku, kapsułek czy też tabletek. Powstają one zazwyczaj w wyniku ekstrakcji kolagenu z zwierzęcej tkanki łącznej. Suplementy kolagenu zazwyczaj różnią się od siebie źródłem jego pochodzenia. Podczas gdy kolagen morski pochodzi głównie z ryb, bydlęcy pozyskiwany jest na przykład od krów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego że na jakość suplementów kolagenu może wpływać środowisko, w którym żyły zwierzęta, z jakich został on pozyskany. W aptekach dostępne są zarówno bezsmakowe, jak i smakowe wersje preparatów z kolagenem. Bardzo często zawierają one również dodatki witamin i składników mineralnych. Przykładowo, zawartość witaminy C w tego typu preparacie jest bardzo ważna, bowiem stymuluje ona kwas hialuronowy oraz syntezę kolagenu. Dzięki temu można zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia, stosując zaledwie jeden preparat.

Podsumowując, stosowanie preparatów kolagenowych jest ważne szczególnie po trzydziestce, kiedy ludzki organizm powoli zaczyna wytracać możliwość jego syntezy. Na szczęście wybór preparatów w aptekach jest tak szeroki i zróżnicowany, że każda kobieta z pewnością znajdzie taki, który najlepiej jej odpowiada.