news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

pielęgnacja twarzy
Lifestyle

Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej?

Dla posiadaczy cery tłustej zwykle największym problemem jest to, że ich skóra nadmiernie się wyświeca i w ciągu dnia dość szybko zaczyna się błyszczeć. A zdecydowanie nie jest to nic atrakcyjnego. Pielęgnacja twarzy bywa wtedy utrudniona, ponieważ zwykłe kosmetyki nie chcą się w taką skórę wchłonąć, więc zwykle tworzą na jej powierzchni kolejne tłuste i lepkie warstwy. Makijaż nie wygląda wtedy dobrze, a i jego wykonanie bywa ciężkie, bo trzeba przy nim koncentrować się głównie na matowieniu skóry. Jak zatem pielęgnować cerę tłustą? Oto kilka porad, które przydadzą się każdemu, kto wciąż się z nią zmaga i próbuje z nią walczyć.

Podkłady i bazy: magia matująca dla skóry tłustej:

Podstawą jest płótno, na którym zbudowana jest reszta arcydzieła makijażu. W przypadku cery tłustej wybierz podkłady beztłuszczowe i matowe. Formuły te pomagają kontrolować nadmiar sebum, minimalizują połysk i zapewniają gładką, równą bazę pod resztę makijażu.

Dodatkowo przed nałożeniem podkładu rozważ użycie bazy matującej. Podkłady tworzą barierę między skórą a makijażem, zapewniając długotrwałe i pozbawione połysku wykończenie. Szukaj produktów oznaczonych jako „niekomedogenne”, aby zapobiec zatykaniu porów i wypryskom. Wybór odpowiedniego podkładu i bazy to pierwszy krok do uzyskania nieskazitelnego wyglądu skóry tłustej.

Beztłuszczowe środki nawilżające i pudry utrwalające

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, nawet tłusta skóra potrzebuje nawilżenia. Wybierz beztłuszczowe, niekomedogenne środki nawilżające, które zapewniają niezbędne nawilżenie bez dodawania nadmiaru sebum do skóry. Formuły na bazie żelu lub wody dobrze sprawdzają się w przypadku skóry tłustej, zapewniając uczucie lekkości i oddychalności.

Pudry utrwalające to rewolucja w kontrolowaniu połysku w ciągu dnia. Półprzezroczyste pudry utrwalające pomagają utrwalić makijaż, wchłaniają nadmiar sebum i utrzymują matowe wykończenie. Rozprowadź delikatnie puder na twarzy, zwracając uwagę na strefę T, aby uzyskać wypolerowany i pozbawiony połysku wygląd. Włączenie tych produktów do swojej rutyny zapewnia idealną równowagę między nawilżeniem a kontrolą wydzielania sebum.

Równoważenie nawilżenia i kontroli

Skórę tłustą, jak i każdą inną, trzeba oczyszczać dwa razy na dobę. Wbrew pozorom nie wolno jednak robić tego zbyt agresywnie. A ktoś, kto ma cerę tłustą, zwykle ma niestety tendencję do tego, by ją intensywnie szorować, aby tylko pozbyć się z jej powierzchni nieprzyjemnego lepkiego filmu. Lepiej natomiast postawić na lżejsze kosmetyki, dzięki którym pielęgnacja twarzy nie będzie skóry dodatkowo przetłuszczać. Mydła oczyszczające o wysokim pH warto zastąpić naturalnymi płynami i żelami o płynnej konsystencji. Jeden z poważniejszych mitów, który powstał wokół pielęgnacji cery tłustej, mówi o tym, że takiej skóry nie trzeba nawilżać, skoro ona sama w sobie wydaje się już dość dobrze nawilżona. A jest zazwyczaj na odwrót. To, że skóra wygląda na tłustą i mokrą, nie oznacza wcale, że samodzielnie się nawilża. Nawet na takim typie cery konieczne staje się używanie kremów nawilżających. Warto jednak popatrzeć na to, by nie zawierały one żadnych substancji mogących zamykać ujścia mieszków włosowych.

Pielęgnacja skóry tłustej wymaga strategicznego podejścia zarówno do pielęgnacji skóry, jak i makijażu. Wybór odpowiednich kosmetyków do cery tłustej jest kluczem do uzyskania świetlistej cery, bez niepożądanego błyszczenia. Od beztłuszczowych podkładów i podkładów po nawilżające, a jednocześnie kontrolowane przez olej środki nawilżające i oczyszczające – dobrze skomponowany program pielęgnacyjny dostosowany do skóry tłustej może podkreślić Twoje naturalne piękno.