Budowanie marki osobistej i płynące z tego korzyści

0
24
budowanie marki osobistej

Marka osobista to indywidualny kanał marketingowy na który składają się imię, nazwisko, nazwa firmy oraz symbol osobisty, którym może być własnoręczny podpis, zdjęcie lub logo.
Marka osobista pomaga w zdobyciu i utrzymaniu klientów oraz pozwala na stanie się rozpoznawalnym na rynku. Działania związane z marką osobistą muszą być przemyślane i zaplanowane, ponieważ dotyczą one zarządzania karierą i życiem osobistym.

Budowanie marki osobistej

Proces budowania marki jest czasochłonny i przebiega według następujących kroków:
1. Zdefiniowanie marki:
Trwała marka osobista oparta jest na autentycznych wartościach i cechach oraz na wiedzy i zdobytym doświadczeniu. Początkiem tworzenia marki jest określenie co potrafimy, jakie mamy talenty oraz kwalifikacje, a także jakie są nasze słabości i jakie cele chcemy osiągnąć.
Przeanalizowanie nas samych umożliwi odkrycie i przebycie drogi do odbiorców naszej marki. Marka musi się wyróżniać co jest trudnym zadaniem. Zdefiniowanie marki pozwoli łatwo i z pożądanymi efektami wykreować ją w niepowtarzalny sposób.
2. Opakowanie marki:
Krok ten jest odpowiedzialny za wizualny wygląd marki osobistej, który musi być adekwatny do jej wartości. Jest to ważny etap, ponieważ pierwsze co widać to wygląd i zachowanie składające się na wizualną identyfikację z daną marką.
Opakowanie marki to także logo firmy, hasło, grafiki i zdjęcia oraz wszystkie dostępne materiały reklamowe.
3. Przedstawienie marki:
Aby łatwo można było znaleźć naszą markę trzeba ją odpowiednio pokazać. Krok ten zacząć trzeba od poznania otoczenia i konkurencji oraz wybranie naszej grupy docelowej.
Do odbiorców należy docierać regularnie, ale nie nachalnie. Solidna marka osobista jest bardzo ważna, aby efektywnie rozwijać siebie i swoją karierę.

Korzyści jakie daje budowanie marki osobistej

Marka osobista daje następujące korzyści:
– buduje zaufanie – klienci lubią osobiste i bliskie relacje z drugą osobą, która potrafi spełnić ich wymagania co do usługi,
– pozwala poznać mocne strony – dzięki temu potrafimy uwierzyć w siebie i iść do przodu,
– przekonuje klienta, dlaczego wybrać Ciebie – klient widzący prawdziwość chętniej wybiera usługi od takich osób,
– poszerza świadomość – budowanie marki pozwala poznać siebie z każdej strony,
– pozwala na dotarcie do ważnych ludzi – klienci są ważni dlatego trzeba ich najpierw dokładnie wytypować i określić dla kogo przeznaczone są nasze usługi.
Podczas budowania marki trzeba pamiętać o zaufaniu będącym jej podstawą i o autentyczności. Tak zbudowana marka osobista pozwoli osiągnąć przewagę nad konkurencją i na długotrwałe działanie na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here