news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

deska serów i wędlin jak zrobić
Dom

W jaki sposób przygotować wyśmienitą deskę serów i wędlin?

Przygotowanie deski serów czy wędlin nie jest trudne. Wszystko zależy od naszego pomysłu oraz od produktów, które wybierzemy.

Na jakie okazje jest dobra deska serów i wędlin?

Taka deska doskonale sprawdzi się na każdej imprezie od zwykłej domówki, aż po wesele. Wiadomo, że na eventach taką deskę przyrządzą specjaliści, jednak i my w warunkach domowych możemy wykonać podobną.
Ważną sprawą jest wybór odpowiedniej deski, sery i wędlinę możemy położyć na jednej desce, jak również na dwóch osobnych. Warto jednak wiedzieć, że wędliny i sery lepiej będą wyglądały osobno i będzie można położyć wiele ciekawych dodatków. Na rynku jest wiele dostępnych desek z takich materiałów jak: szkło, kamień, tworzywo sztuczne czy drewno. Warto wybrać taką, która jest ładnie wykonana i dosyć spora, abyśmy mogli wszystko ładnie poukładać.

Jaki rodzaj serów będzie odpowiedni?

Każdy wie, że człowiek jest wzrokowcem, więc im więcej, tym lepiej, jednak nie do przesady. Warto, aby wybrane przez nas sery różniły się smakiem oraz konsystencją. Dobrym wyborem będzie:
– camembert
– brie
– cheddar
– parmezan
– ser wędzony
– gouda
Oprócz tego należy zadbać o dodatki, by nasza deska kusiła gości. Owoce są doskonałym dodatkiem do serów, dlatego nie powinno ich zabraknąć na naszej desce. Możemy udekorować naszą deskę następującymi owocami:
– winogronami
– truskawkami
– porzeczkami
Doskonale wraz z serami komponują się bakalie, orzechy i suszone owoce jak:
– orzechy laskowe
– żurawina
– morele
– daktyle
Niektórzy idą o krok dalej i dekorują serową deskę przy pomocy miodu, oliwek czy pesto.

Jaki rodzaj wędlin wybrać?

Tak samo, jak w przypadku serów ważna jest różnorodność, pamiętajmy, że nie każda osoba wszystko lubi więc dobrze, aby było z czego wybrać. Do podstawowych wędlin pasujących na każdą okazję zaliczyć możemy:
– szynka parmeńska
– salami
– kabanosy
– boczek wędzony
– pieczony schab
– polędwica
Do dekoracji wędlin doskonale pasują:
– pomidory koktajlowe
– oliwki
– winogrona mix kolorów
– papryka mix kolorów
– rzodkiewka

Deska serów i wędlin jak zrobić?

1. Deska serów.
Zakupione sery możemy ułożyć w kawałku, aby każdy mógł odkroić sobie taką część, na jaką ma ochotę, jednak do tego należy zakupić odpowiedni nóż. Jeżeli sami chcemy pokroić sery, najlepiej będzie, jeśli podamy je w różnych kształtach. Sery miękkie możemy pokroić w dużą kostkę, sery twarde w słupki, a sery pleśniowe w trójkąty. W każdy kawałek sera możemy wbić wykałaczkę, by umożliwić gościom lepszą degustację. Pokrojone sery wykładamy na deskę i ozdabiamy zakupionymi dodatkami.
2. Deska wędlin.
Zakupione większe wędliny układamy na desce w formie harmonijki lub rulonu, pozostałe możemy położyć normalnie. Kabanosy warto poprzecinać na połowę lub na trzy. Wędliny należy ładnie udekorować warzywami, można pod nimi położyć kilka liści sałaty.

W przypadku, w którym chcemy zrobić tylko jedną deskę, należy nałożyć na nią tyle samo wędliny co serów oraz pięknie udekorować. Pamiętajcie, że wszystko zależy od waszej fantazji.