news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

tynk dekoracyjny beton
Dom

Tynk dekoracyjny imitujący beton

Tynki dekoracyjne do zastosowań zewnętrznych oraz wewnętrznych są odkryciem ostatnich lat. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą mieć nietuzinkową i niebanalną aranżację wnętrz lub ponadczasową i wyróżniającą się elewację. Coraz więcej producentów chemii budowlanej ma w swojej ofercie tynki dekoracyjne, wśród których prym wiodą: imitacja betonu, cegły, drewna, rdzy czy kamienia naturalnego. Jednym z najchętniej wybieranych produktów ostatnich lat jest tynk dekoracyjny beton. Beton tworzy industrialny, minimalistyczny klimat, co w połączeniu z drewnem czy metalem daje niesamowity efekt, wpisujący się w najnowsze trendy aranżacyjne.

Zastosowanie tynku dekoracyjnego z efektem betonu

Tynk dekoracyjny beton to unikalne rozwiązanie, które można stosować wewnątrz i na zewnątrz. Nadaje ścianom (zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym) minimalistyczny, industrialny charakter. Jest to tynk odporny na warunki atmosferyczne (takie jak deszcz, śnieg czy słońce) oraz mrozoodporny. Najczęściej sprzedawany w formie gotowej do użycia masy tynkarskiej, pozwala na olbrzymie możliwości aranżacyjne. Doskonale komponuje się ze szkłem, metalem, ceramiką czy drewnem i jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych kierunków, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Tynk imitujący beton można stosować praktycznie na każdy rodzaj podłoża: tynk cementowo-wapienny, płyty gipsowo-kartonowe czy podłoże betonowe. Na elewacji stosowany jest najczęściej na cokoły oraz dekoracyjne wstawki wokół okien czy drzwi, wewnątrz jego zastosowanie ogranicza jedynie wyobraźnia.

Aplikacja tynku dekoracyjnego

Tynk dekoracyjny z efektem betonu jest niezwykle prosty do nałożenia i nie jest konieczna pomoc fachowca. Aplikację można podzielić na trzy główne kroki. Pierwszy to zagruntowanie podłoża specjalnym preparatem. Preparat ten ma za zadanie zredukować pylistość podłoża i ujednolicić jego chłonność. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie i wygładzenie masy tynkarskiej za pomocą pacy. Ostatni etap to zabezpieczenie finalnej powłoki lakierem. Tynk dekoracyjny jest gotową do użycia masą, nie ma zatem konieczności jego rozcieńczania z wodą. Zawsze przed zakupem warto sprawdzić kartę techniczną lub etykietę z opakowania, aby precyzyjnie obliczyć potrzebną ilość tynku.

Kolorystyka tynku dekoracyjnego

Kolorystyka tynków dekoracyjnych imitujących beton oscyluje w odcieniach prawdziwego betonu, a więc głównie są to kolory szare. Producenci zazwyczaj oferują kilka odcieni: od bardzo jasnego (niemal białego), aż po ciemnoszary kolor tynku.