news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

wysoki cholesterol
Zdrowie

Wysoki cholesterol – przyczyny, objawy, leczenie

Cholesterol to ważny związek chemiczny produkowane przez wątrobę, przyczyniający się do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Odpowiada on m.in. pracę mózgu, trawienie tłuszczów czy wydzielanie hormonów i witaminy D. Jego obecność w organizmie jest zatem czymś naturalnym, jednak warto kontrolować poziom tej substancji we krwi. Wysoki cholesterol, który wykrywany jest w Polsce u nawet 70% dorosłych, może bowiem prowadzić do wielu poważnych chorób.

Skąd bierze się wysoki cholesterol?

Na nadmiar cholesterolu we krwi (tzw. hipercholesterolemię) wpływa kilka czynników. Zazwyczaj głównym powodem tej nieprawidłowości jest niewłaściwa dieta, opierająca się w dużej mierze na niezdrowych tłuszczach i cukrach. Wysoki cholesterol u wielu osób wynika z braku ruchu, ciągłego zmęczenia i stresu, a także uzależnienia od używek (zwłaszcza alkoholu i tytoniu). Problem bywa też skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. Podwyższony poziom cholesterolu często obserwowany jest u pacjentów chorujących na cukrzycę, żółtaczkę, nadciśnienie, łuszczycę, schorzenia nerek, niedoczynność tarczycy. W wielu wypadkach winę za wystąpienie nieprawidłowości ponosi czynnik genetyczny.

Wysoki cholesterol – objawy

W początkowej fazie podwyższony cholesterol niekoniecznie daje sygnały i pacjent może czuć się dobrze. Gdy jednak poziom substancji przekroczy określone normy, wówczas dochodzi do wielu niekorzystnych zmian, zwłaszcza w obrębie układu krążenia. Wysoki cholesterol sprawia, że na ścianach naczyń krwionośnych tworzą się złogi tłuszczowe, które zwężają tętnice i blokują drogę krwi. Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe i ucisk w klatce piersiowej, miewać zaburzenia pamięci i koncentracji, zauważać żółte zgrubienia na skórze powiek, piersi i łokci. Wysoki cholesterol wywołuje problemy z pracą serca, silny ból nóg, skurcz łydek, trudności z prostowaniem kończyn, a także częste zmęczenie przy nawet mało intensywnym ruchu. Mogą pojawić się zmiany w wyglądzie stóp, których skóra staje się blada, napięta, zimna i błyszcząca. Skutkiem wysokiego cholesterolu bywa choroba wieńcowa wieńcowa, udar, miażdżyca, zawał serca, otyłość.

Jak obniżyć cholesterol?

Wysoki cholesterol to bardzo niepokojąca nieprawidłowość zagrażająca w poważnym stopniu zdrowiu i życiu. Konieczne jest więc obniżenie poziomu tej substancji we krwi. Pacjent powinien natychmiast zmienić tryb życia – przede wszystkim zdrowo się odżywiać, zwiększyć aktywność fizyczną, zrezygnować z używek. Dieta musi zawierać jak najmniej słodyczy i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Wysoki cholesterol często wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego. O tym, jakie leki musi zażywać pacjent, decyduje oczywiście lekarz.