news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

obuwie robocze
Lifestyle

Podnosek nie zawsze jest potrzebny

Obuwie BHP zwykle kojarzy się z ciężkimi buciorami o wzmocnionym metalem albo twardym tworzywem nosku. Jest to popularne wyobrażenie i w przeważającej ilości przypadków trafne, ale nie wszędzie pasuje i nie sprawdza się w odniesieniu do wszystkich branż. Buty robocze bez podnoska są wykorzystywane chociażby w przemyśle mięsnym i innych spożywczych, gdzie ważne jest zachowanie całkowitej higieny, a nie ma dużego zagrożenia dla stóp pracowników. Nie jest to zresztą wyjątków, takich sytuacji jest więcej, o czym można się dowiedzieć w dalszej części tego artykułu.

Podnosek jest ważny tylko tam, gdzie grożą nam urazy stóp

Czyli jeżeli pracujemy w dziedzinie, w której nie ma wokół nas ciężkich maszyn albo europalet, które potrafią spaść na palce, to nie ma potrzeby ich stosowania. Dotyczy to przede wszystkim branży spożywczej, ale także, co może wiele osób zdziwić, chemicznej, petrochemicznej i wydobywczej. Osoby pracujące ze żrącą chemią albo groźną dla zdrowia chemiczną dipolimerową lub inną płuczką wiertniczą, częstokroć nie są narażone na żadne urazy, za to kontakt skóry z chemikaliami mógłby być szalenie groźny dla zdrowia. Dla nich produkuje się obuwie BHP bez podnoska, za to ze specjalnie wzmocnionymi, odpornymi na żrące substancje podeszwami i podwyższonymi bokami, które dają dodatkowe zabezpieczenie.

Buty robocze bez podnoska są także stosowane w miejscach, w których konieczne jest użycie specjalistycznego antypoślizgowego obuwia, na przykład przy pracach z olejami. Ważne jest wtedy, żeby pracownik nie mógł się łatwo poślizgnąć i obuwie ma mu ułatwiać utrzymanie równowagi, nie zaś chronić przed spadającymi przedmiotami czy najeżdżającymi groźnie maszynami.

Bardzo ważna jest jakość

Dlatego niezależnie od tego, czy kupujemy obuwie BHP bez podnoska czy też z podnoskiem, zwróćmy uwagę na to, żeby było porządnie wykonane. W sklepach ogólnobudowlanych często możemy spotkać kuszące promocje cenowe, które pozwalają na zakup butów w bardzo okazyjnych cenach, ale rzadko kiedy są one dobre jakościowo. Przeważnie wykonane są ze sztucznych materiałów, które nie oddychają i bardzo męczą stopy. Często mają także znacznie zawyżone parametry ochronne w stosunku do rzeczywistości, co może się na nas szybko i negatywnie odbić.

Buty robocze bez podnoska powinny być wykonane ze skóry lub oddychającego materiału, który pozwoli na odpoczynek utrudzonym stopom. Powinny także doskonale stabilizować nogi, a przy tym wyglądać estetycznie. Dlatego warto jest dorzucić kilka groszy i cieszyć się zakupem produktu nie tylko trwałego, ale i bezpiecznego.