news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

Alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne
Lifestyle

Alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne – zasady ich działania

Alkomaty powszechnie wykorzystywane są przez służby takie jak Policja do sprawdzania trzeźwości kierowców, jednakże coraz więcej osób decyduje się zakupić je na własny użytek. Każdy człowiek bowiem ma inny metabolizm i w związku z tym poziom alkoholu w organizmie utrzymuje się przez odmienny okres.

Dlaczego warto kupić alkomat?

Obecnie obowiązujące przepisy są dość surowe, jeśli chodzi o kary dla osób prowadzących pod wpływem alkoholu. Mowa tutaj nie tylko o wysokich karach finansowych, ale również o konsekwencjach takich jak utrata prawa jazdy na pewien czas czy nawet dożywotnio. Nie można również zapominać o kwestiach bezpieczeństwa na drodze – alkohol znacząco opóźnia reakcje, dlatego też jazda po spożyciu jest niebezpieczna nie tylko dla jednego kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu.

Trzeźwość warto sprawdzać zawsze, kiedy pojawiają się wątpliwości, czy alkohol już przestał krążyć we krwi. Szczególnie następnego dnia po dość suto zakrapianych imprezach, wysoki jego poziom może utrzymywać się nawet kilkadziesiąt godzin. Dlatego dobrze jest, aby każdy kierowca zaopatrzył się w to niewielkie urządzenie, które może mu uratować życie i uprawnienia do kierowania pojazdami.

Alkomaty półprzewodnikowe

Alkomaty półprzewodnikowe obecnie postrzegane są jako nieco starsza generacja tych urządzeń, a to za spraw pojawienia się nowszych modeli elektrochemicznych. Podczas wdmuchiwania powietrza przez ustnik trafia ono najpierw na elektrodę, na której powierzchni dochodzi o utleniania etanolu. Podczas tego procesu dochodzi do wzrostu rezystencji przewodnika, co skutkuje pokazaniem wyniku. Jednakże metoda ta jest obarczona ryzykiem błędu, często bowiem elektroda reaguje na inne substancje niż alkohol, zawarte w wydychanym powietrzu lub kolejno wykonywane po sobie pomiary znacząco się różnią. Jednakże jeśli wybierze się odpowiedni model, wówczas jako alkomat do użytku domowego może się sprawdzać doskonale.

Alkomaty elektrochemiczne

W alkomatach elektrochemicznych dochodzi do zamiany etanolu w kwas octowy przy pomocy specjalnie dobranych substancji chemicznych. Jego poziom przekłada się na wynik, wskazywany na alkomacie. Obecnie z tego typu alkomatów korzysta między innymi Policja czy inne służby. Alkomaty elektrochemiczne często są pozbawione ustników, co czyni korzystanie z nich łatwiejszym dla większej ilości osób.

Warto pamiętać, że każdy alkomat powinien być regularnie poddawany zabiegowi kalibracji. Daje on pewność wyświetlanych pomiarów i odpowiedniego działania sprzętu.