news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

Firma logistyczna - klucz do sukcesu twojego biznesu
Biznes

Firma logistyczna – klucz do sukcesu twojego biznesu

Firmy logistyczne – jak krakowskie Logistiko https://logistiko.pl/ – odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, oferując kompleksowe rozwiązania z zakresu transportu, magazynowania i zarządzania zapasami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym zajmują się firmy logistyczne, jakie zadania można im powierzyć i jakie korzyści płyną z ich usług.

Obszar działań logistycznych

Obszar działań logistycznych obejmuje szeroki zakres czynności związanych z zarządzaniem i koordynacją procesów dostaw, składowania, transportu i obsługi towarów. Firma logistyczna zajmuje się kompleksowym planowaniem, organizacją i kontrolą tych działań, aby zapewnić optymalizację łańcucha dostaw i zwiększyć efektywność biznesową. Dzięki profesjonalnemu podejściu do zarządzania zapasami, transportem, magazynowaniem i obsługą klienta firma logistyczna doskonale wspiera rozwój przedsiębiorstw i umożliwia skuteczną dystrybucję towarów na rynku.

Charakterystyka firmy logistycznej

Firmy logistyczne świadczą usługi związane ze spedycją, transportem oraz wszystkimi operacjami magazynowymi związanymi z towarem. Umożliwiają też skorzystanie z dodatkowych udogodnień stworzonych specjalnie z myślą o konkretnych klientach. W zakres spersonalizowanych zadań mogą wchodzić czynności prawno-formalne, celne, marketingowe (specjalne opakowania) czy doradcze.

Usługi logistyczne świadczone przez firmę logistyczną

Firmy logistyczne oferują szeroki zakres usług, które mogą obejmować zarówno transport i magazynowanie, jak i zarządzanie zapasami, pakowanie i przetwarzanie zamówień. W zależności od potrzeb klienta, mogą one również świadczyć usługi z zakresu obsługi celnej, doradztwa logistycznego, zarządzania łańcuchem dostaw, a nawet marketingu i sprzedaży.

Środki transportu obsługiwane przez firmę logistyczną

Firmy logistyczne obsługują różne środki transportu, w zależności od rodzaju towarów, które mają być przewożone, oraz odległości, którą mają pokonać. Mogą to być zarówno samochody ciężarowe, jak i statki, samoloty czy pociągi. Wszystko zależy od specyfiki danego zlecenia i wymagań klienta.

Centrum logistyczne w twoim mieście!

Dzięki szerokiej sieci centrów logistycznych, firmy te są w stanie świadczyć swoje usługi na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. To oznacza, że niezależnie od tego, gdzie znajduje się twój biznes, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnych usług logistycznych.

W artykule przeczytasz między innymi o tym:

– Co zalicza się do obszaru działań logistycznych?
– Czym zajmują się firmy logistyczne?
– Dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonego partnera?

Przykłady zadań powierzonych firmie logistycznej

Decydując się na outsourcing logistyki, zewnętrznej firmie powierzane są liczne zadania, m.in.:

 • Kompleksowe procesowanie zamówień – polega na realizacji zamówień zgodnie z ustalonymi procedurami oraz kontrolą tego procesu pod kątem poprawności.

 • Zarządzanie gospodarką magazynową i materiałową – funkcja, w której zawarte zostaną takie procesy jak planowanie zasobów magazynowych, dostępnego miejsca oraz jego oznaczania. Skupia się na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni magazynowej w stosunku do przechowywanych zasobów.

 • Magazynowanie – przechowywanie powierzonych zapasów z uwzględnieniem wymiarów oraz rodzaju towaru.

 • Zarządzanie zapasami – kontrola stanów magazynowych w celu płynnej realizacji zleceń oraz zabezpieczenia łańcucha dostaw pozwala na odpowiednie planowanie dostaw w stosunku do aktualnego popytu.

 • Wysyłka – dobranie odpowiedniego przewoźnika dla towaru oraz preferowanego kierunku wysyłki.

 • Pakowanie – zadanie, dzięki któremu zyskasz zadowolenie klienta oraz unikniesz nieprzyjemnych sytuacji w trakcie współpracy z kurierami. Odpowiednio wytrzymałe opakowanie pozwoli uniknąć uszkodzenia towaru oraz dopłat od przewoźników z tytułu przetwarzania przesyłki niestandardowej.

 • Monitoring – kontrola wszystkich realizowanych procesów magazynowych za pomocą dostępnych środków oraz oprogramowania, m.in. WMS, OMS czy kamer. Proces ten pozwala na ułożenie ścieżki optymalizującej czas oraz koszty wszystkich procesów magazynowych.

Cele firm logistycznych

Działalność firm logistycznych ma ułatwiać prowadzenie sprzedaży właścicielom sklepów internetowych. Operatorzy kierują się więc konkretnymi celami, które obejmują siedem obszarów: dostarczanie odpowiednich produktów i usług, w odpowiedniej ilości i odpowiednim czasie, odpowiedniemu klientowi w odpowiednim miejscu, zachowując odpowiednią jakość i odpowiednie koszty.

Dzięki celom, które przyświecają operatorom, obsługa logistyczna sklepu internetowego staje się dla sprzedawców wyjątkowo prosta i wygodna. Co zaś najważniejsze, outsourcing pozwala na znaczącą optymalizację budżetu, ponieważ korzystanie z usług firm logistycznych okaże się najczęściej zdecydowanie tańsze niż realizowanie zamówień na własną rękę.

Usługi firm logistycznych – W jakim zakresie można współpracować z firmą logistyczną?

Usługi świadczone przez firmy logistyczne zostały zaprojektowane w celu spełniania wszystkich potrzeb oraz procesów, jakich wymagają ich klienci. Od logistyki kontraktowej do dekorowania opakowań, w których odbiorca końcowy otrzyma towar.

Do najczęściej oferowanych usług należą:

 • Przemieszczanie (towaru) – to inaczej czynności polegające na przeniesieniu asortymentu pomiędzy dostępnymi magazynami lub strefami. W ramach tej usługi oznaczana jest lokalizacja towaru oraz jego ilość.

 • Spedycja – organizacja transportu towaru oraz pozostałe czynności z nim związane, w tym doradztwo środka transportu i rozładunku.

 • Magazynowanie – zorganizowany zbiór czynności powiązany z gromadzeniem zapasów dóbr materialnych, ich przechowywaniem oraz przemieszczeniem.

 • Kompletacja – proces lokalizacji i zebrania zamówionych produktów z półek/regałów znajdujących się w różnych strefach magazynu w celu przekazania ich do klienta lub wyznaczonemu pracownikowi do spakowania.

 • Uszlachetnianie (metkowanie, foliowanie) – dodatkowe „dekorowanie” zamówień, np. personalizowanie karty poprzez dodanie imienia, pakowanie w materiały dekoracyjne, personalizowanie zawartości zamówienia.

 • Zarządzanie zapasami – organizacja, planowanie, realizacja i weryfikacja wszystkich etapów operacji związanych z towarem (produkcja, dystrybucja, organizacja).

 • Doradztwo – w zakresie działań branży TSL, celne oraz dotyczące zarządzania towarem. W tym przypadku doradztwo zależy od wybranej formy współpracy z firmą logistyczną.

Współpraca z firmą logistyczną – korzyści i wyzwania

Choć firmy logistyczne w Polsce dopiero zaczynają się rozwijać, już teraz oferują liczne korzyści swoim klientom. Usługi magazynowe stoją na bardzo wysokim poziomie i mogą pomóc Ci zoptymalizować koszty działalności oraz zwiększyć wydajność Twojego sklepu. Pamiętaj jednak o tym, że rozwiązania logistyczne dostarczane przez zewnętrzne firmy wiążą się również z pewnymi zagrożeniami.

Korzyści ze współpracy z firmą logistyczną:

 • powierzenie obsługi logistycznej zewnętrznemu operatorowi i możliwość koncentracji na obszarach działalności niewypełnianych przez firmę logistyczną (np. marketing, obsługa klienta, poszerzanie asortymentu, badania);

 • zmniejszenie kosztów związanych z realizacją procesów po swojej stronie, jak również wynajmu maszyn, budynków, pracowników czy materiałów;

 • oszczędność środków przeznaczonych na działania logistyczne, spedycyjne i magazynowe;

 • zwiększenie zadowolenia klienta poprzez szybszą realizację zamówień i zmniejszenie błędów;

 • wysoka jakość usług oraz duża skalowalność operacyjna;

 • zwiększenie konkurencyjności marki.

Wyzwania przy współpracy z firmą logistyczną:

 • procesy powierzone operatorowi logistycznemu podlegają głównie jego kontroli oraz procesom, na które nie masz wpływu (np. automatyzacja);

 • następuje ograniczenie kontaktów z odbiorcą końcowym lub dostawcą towarów;

 • problemy dostawcy usług stają się Twoimi problemami (wstrzymanie świadczenia usług oraz ograniczenie realizacji zleceń);

 • Twoje wyobrażenia na temat realizacji zlecenia mogą odbiegać od procesu wykonywanego przez logistykę stron trzecich.

Podsumowanie

Firmy logistyczne są nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Ich usługi są nieocenione w zarządzaniu procesami logistycznymi, a ich rola będzie prawdopodobnie rosła wraz z dalszym rozwojem rynku e-commerce. Bez względu na to, czy prowadzisz mały sklep internetowy, czy duże przedsiębiorstwo, warto rozważyć korzyści płynące z outsourcingu logistyki. Pamiętaj jednak, że każda decyzja biznesowa wiąże się z pewnymi wyzwaniami, dlatego zawsze dobrze jest dokładnie przemyśleć swoje opcje.