news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

Cena pogrzebu
Lifestyle

Cena pogrzebu – ile wynosi i od czego zależy?

Koszty pogrzebów wahają się od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trudno więc z góry jednoznacznie ocenić, jaka będzie cena pochówku. Od czego zatem zależy ten wydatek? W jaki sposób można go zredukować?

Co wpływa na cenę pogrzebu?

Opłata za pogrzeb jest uzależniona od licznych czynników, dlatego też warto przyjrzeć im się bliżej. Co wpływa na te wydatki?

Przede wszystkim duże znaczenie ma rodzaj pochówku, który może odbyć się w trumnie albo w urnie po kremacji zmarłego. Pogrzeby urnowe są tańsze: w takim przypadku mniej kosztuje trumna do kremacji, urna, miejsce w kolumbarium.

Kolejna kwestia to typ wybranych akcesoriów pogrzebowych. Ceny trumien i urn są zróżnicowane, więc można zdecydować się na ekonomiczną lub droższą opcję.

Także duże znaczenie ma sama oprawa pochówku. Im będzie ona bardziej uroczysta, tym, pogrzeb będzie droższy. Większy koszt łączyć się będzie z wynajęciem muzyków jak orkiestra, trębacz czy też ze stworzeniem bogatej oprawy florystycznej.

Koszty rosną w przypadku długiego przechowania ciała w chłodni, skorzystania z usług jak rekonstrukcja pośmiertna czy balsamowanie, a także transport zwłok z zagranicy, który może wynosić nawet ponad 10 tysięcy złotych.

Gdy organizowany jest pogrzeb wyznaniowy, trzeba dodać koszt związany z ofiarą dla księdza.

Dużym kosztem może być też wykupienie miejsca na cmentarzu – ceny mogą wynieść na niektórych cmentarzach nawet parę tysięcy złotych, więc stanowią spory wydatek.

Warto też podkreślić, że duże znaczenie ma wybrany zakład organizujący pogrzeb. Tutaj różnice cenowe także mogą być znaczne.

Jak pokryć koszty pochówku?

Obecnie w pokryciu kosztów pogrzebu często wykorzystuje się zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS, KRUS. Taki zasiłek wnosi obecnie 4 tysiące złotych.

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, konieczne jest spełnienie określonych warunków, które związane są z posiadaniem ubezpieczenia społecznego przez zmarłego lub osobę, która odpowiada za organizację pogrzebu.

Zakład pogrzebowy może pomóc w uzyskaniu zasiłku. Wystarczy przekazać mu upoważnienie, aby jego pracownik wykonał formalności i odebrał wypłatę. Środki mogą być wtedy od razu przekazane na pokrycie kosztów pochówku.

W przypadku wysokich kosztów pogrzebu rodziny często dzielą się kosztami, co pozwala na zmniejszenie wydatków.

Gdy brakuje pieniędzy na pogrzeb, wiele osób decyduje się również na pożyczki, korzystając z pożyczek gotówkowych dostępnych w różnych instytucjach finansowych.

Istnieje też możliwość organizacji pogrzebu przez gminę, gdy bliscy nie mają możliwości pokrycia tych kosztów.

Jak zmniejszyć koszt pogrzebu?

Głównym sposobem na zredukowanie kosztów pogrzebowych będzie urządzenie pogrzebu skromnego, ale nadal uroczystego. Można zapytać o koszt organizacji pogrzebu w kilku zakładach, co pozwoli na wybranie tego niedrogiego.

Można także skorzystać ze wsparcia, jakim służy rzetelny i sprawdzony zakład pogrzebowy – taki, jak firma pogrzebowa Styx z Rybnika. Jego pracownicy zadbają o to, aby pochówek odbył się tak, by był pięknym ostatnim pożegnaniem, ale też mieścił się w wyznaczonej przez rodzinę kwocie, na przykład odpowiadającej zasiłkowi pogrzebowemu.