news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

obniżenie kosztów pracy
Biznes

Obniżenie kosztów pracy – jak to zrobić skutecznie?

Koszt wynagrodzeń dla wielu firm stanowią duże obciążenie. Co za tym idzie wielu pracodawców zastanawia się jak choć częściowo je obniżyć. Najłatwiejsze mogłaby się wydawać zwolnienie części załogi. Problem w tym, że ich pracę nadal ktoś musi wykonać. Na szczęście są inne sposoby na obniżenie kosztów pracy.

Rodzaj umowy ma znaczenie

Polski system prawny jest tak zbudowany, że koszty pracy będą zależały nie tylko od tego, ile przelejemy danemu pracownikowi na konto w dniu wypłaty, ale także od tego na podstawie jakiej umowy jest on zatrudniony. Umowa o pracę jest najbardziej pożądana przez większość pracowników, ale wiąże się też z największym obciążeniem po stronie pracodawcy. O wyborze umowy trzeba jednak pamiętać już w momencie zatrudnienia, bo pracownicy często niechętnie zmieniają umowę na tańszą dla pracodawcy.

Zatrudniając pracownika oprócz typowej umowy o pracę pracodawca ma do dyspozycji kilka innych form zatrudnienia. Tańsze od umowy o pracę są umowa zlecenie i umowa o dzieło, ale zgodnie z przepisami nie zawsze mają zastosowanie. Oprócz tego czasem można nawiązać współpracę z pracownikiem, który zgodzi się pracować na samozatrudnieniu.

Wybierz pracownika z grupy z przywilejami

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów pracy może być także zatrudnienie pracownika, które wiąże się z przywilejami dla pracodawcy. Takie zatrudnienie dotyczy na przykład studentów. Przy zatrudnieniu na umowę zlecenie pracodawca nie musi od takiej umowy odprowadzać kosztów ZUS.

Warto też udać się do urzędu pracy i dowiedzieć się, czy nie jest prowadzony jakiś program aktywizacji bezrobotnych. Biorąc udział w tego typu programie trzeba zatrudnić pracownika z określonej grupy. Często długotrwale bezrobotnych lub tak zwanych 50 plus. W zamian za to państwo często partycypuje przez jakiś czas w kosztach jego zatrudnienia.

Doceń efektywność pracy

Jedną z często niedocenianych metod obniżenia kosztów zatrudnienia jest zwiększenie efektywności pracy swoich pracowników. A czasem niewielkie zmiany mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na ilość i jakość wykonanej pracy, co niemal zawsze przekłada się na większe dochody firmy.

Taką zmianą może być lepsze dopasowanie grafików pracy, tak by pracownicy byli bardziej efektywni. Lub drobne zmiany w organizacji miejsca pracy, które pozwolą pracownikom wygodniej i szybciej wykonywać ich pracę. W poprawie efektywności często pomaga szczera rozmowa z pracownikami, którzy mogą np. pomóc wyeliminować zbędne czynności czy procedury, które nic nie wnoszą dla firmy.