news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną
Biznes

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną do pracy?

Przeprowadzenie dobrej rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczem do wyłonienia odpowiedniego pracownika. W pierwszej kolejności powinieneś dobrze przygotować się do tego spotkania. Przed oficjalną rozmową obowiązkiem rekrutera jest zapoznanie się z CV oraz poznanie danych personalnych kandydata.

Odpowiednie przygotowanie

Rekruter musi również umieć określić w kilku zdaniach, jak działa firma oraz na czym się skupia. Należy także dokładnie sprecyzować obowiązki jakie będą czekały przyszłego pracownika. Wiele osób nie wie jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ powoduje ona wzrost stresu. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie oraz pewność siebie. W pierwszej kolejności należy we właściwy sposób się przywitać z kandydatem i podziękować mu za przybycie. Dobrym pomysłem jest zadanie pierwszego pytania zupełnie niezwiązanego z pracą. Może to być pytanie o pogodę lub dojazd. Takie działanie sprawi, że atmosfera się nieco rozluźni, a kandydat poczuje się bardziej pewny siebie. Sala, w której przeprowadzana jest rekrutacja, powinna być pusta, a telefon rektura musi być wyłączony lub przynajmniej wyciszony. Odbieranie połączeń w czasie rozmowy jest oznaką braku profesjonalizmu i należy o tym pamiętać. Wyciszenie telefonu pokaże, że okazujesz odpowiedni szacunek rozmówcy oraz cenisz sobie jego obecność. Opis firmy oraz stanowiska powinien być stosunkowo krótki i zwięzły. Najlepiej przygotować sobie wcześniej kilka zdań, które potem przedstawisz podczas rozmowy.

Wywiad z kandydatem

Przede wszystkim ważne są główne cele firmy oraz ogólny opis stanowiska. Należy wymienić także najważniejsze obowiązki, które będą należeć do pracownika. Kluczowym momentem rozmowy są pytania do kandydata. Najważniejsze są te, które dotyczą doświadczenia oraz kompetencji. Kandydat powinien umieć opisać dotychczasowy przebieg kariery oraz swoje kwalifikacje. Niezwykle ważne jest zadawanie otwartych pytań, które zmuszają rozmówcę do myślenia. Ciekawym rozwiązaniem jest wywiad z kandydatem, w którym zapytasz go o sposób rozwiązania określonego problemu. Dobrze również działa wyrażenie uznania dla doświadczenia oraz umiejętności kandydata. W ten sposób może poczuć większą swobodę oraz pewność siebie. Najważniejsze jest słuchanie rozmówcy i notowanie ważnych informacji, które potem będzie można przekazać osobie przełożonej. Na koniec rozmowy warto zapytać kandydata, czy ma jakieś pytania. Wszystkie odpowiedzi powinny być przemyślane i zdecydowane. Rekruter musi przedstawić firmę w jak najlepszym świetle. Dobrym pomysłem jest również poinformowanie kandydata o dalszych etapach rekrutacji.