news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

asertywność przykłady
Lifestyle

Asertywność przykłady które warto wprowadzić do swojego życia

Nauczenie się asertywności wbrew pozorom nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które chcą poznać najpopularniejsze rodzaje zachowań asertywnych oraz przykłady ich zastosowania.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że asertywność nie jest umiejętnością wrodzoną. Jest to jedna z tych cech, którą zbiegiem czasu można wytrenować. W dużej mierze to właśnie dzięki tej umiejętności zdecydowanie łatwiej jest spokojnie wyrażać własne myśli i uczucia. Asertywność to również przydatna umiejętność odmawiania.

Czym w rzeczywistości wyróżniają się zachowania asertywne?

Zachowania asertywne najprościej rzecz mówiąc polegają na reprezentowaniu w pierwszej kolejności własnych interesów. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest to realizowane w przemyślany i odpowiedzialny sposób. Przy zachowaniu asertywnym w żadnym wypadku nie można naruszać praw innych osób. Większość ludzi, którzy zachowują się w asertywny sposób wyróżnia się zbalansowaną samooceną oraz akceptowaniem innych niezależnie od tego jacy są. Asertywne osoby wyróżniają się także uczciwością i olbrzymią motywacją do pracy. Osoby asertywne stawiają przed sobą jedynie realistyczne cele, dlatego też bardzo często udaje im się osiągnąć sukces. Asertywne osoby są w stanie opanować swoje emocje i idealnie dopasować się do danej sytuacji.

Jak nauczyć się asertywności?

Osoby, które chcą nauczyć się asertywności powinny zapoznać się z ich przykładami, które następnie należy wdrażać do swojego życia. Pamiętać należy o tym, że nauka każdej nowej umiejętności to tak naprawdę proces. Jest bardzo wiele sposobów, dzięki którym można stać się osobą asertywną. Aby nabyć dobre nawyki i prawidłowe schematy zachowań potrzeba nieco czasu. Dzięki odpowiedniemu podejściu i determinacji każdy człowiek może nauczyć się asertywności. W pierwszej kolejności warto zdobyć niezbędną wiedzę na temat asertywność. W Internecie można znaleźć bardzo wiele strategii, dzięki którym nauczymy się odmawiania bez ryzyka utraty dobrych relacji. Asertywność przykłady warto zapisać na czystej kartce papieru. Mowa tutaj oczywiście o spisaniu wszystkich korzyści, które wynikają z zachowania się w odpowiedni sposób. Warto skupić się nie tylko na życiu prywatnym, ale również na karierze zawodowej i relacjach ze znajomymi. Kolejnym krokiem jest wdrożenie asertywności w życie. Z każdej sytuacji należy wyciągnąć wnioski. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto stworzyć kompletny schemat postępowania w konkretnych sytuacjach.

Przeczytaj więcej na kultura20.pl