news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

zwolnienie pracownika
Biznes

Zwolnienie pracownika – emocjonalny cios

Zwolnienie z pracy to często przedsiębiorcza decyzja dla pracodawcy, a dla pracownika emocjonalny cios. W dobie pandemii, niestety wiele osób traci pracę. Zjawisko jest powszechne.

Jak się odnaleźć po utracie pracy?

Nie jest łatwo poradzić sobie z utratą pracy. Jednak trzeba przetrawić szok i iść dalej. Czasem pomoże rozmowa z kimś bliskim, czasem trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty.
Po otrząśnięciu się z szoku, warto spojrzeć w lustro i zadać sobie pytania „Kim jestem? Co umiem? Co chciałbym robić?”. Trzeba określić swoje umiejętności, kompetencje i poszukać wsparcia w szukaniu nowej pracy. Nie jest to łatwe, jednak zmiany, w dłuższej perspektywie, mogą okazać się dobre. Nowa praca, nowe wyzwania, mogą przyczynić się do poprawy sytuacji życiowej.
Należy przygotować dokumentację aplikacyjną – aktualne CV i list motywacyjny, zgromadzić referencje, dokumenty potwierdzające odbycie szkoleń, świadectwa pracy, dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły.
To dobry moment na uruchomienie kontaktów i wertowanie ogłoszeń o pracę. Można odwiedzić centra doradcze, regionalne agencje zatrudnienia lub firmy świadczące usługi doradcze w zakresie szkoleń i pracy.

Powracające myśli

Badania wykazują, że zwolnienie pracownika przyczynia się często do pogorszenia jego stanu psychicznego. Jest to jedno z bardziej stresogennych wydarzeń w życiu człowieka. Ponad 60% zwolnionych osób cierpi z tego powodu. Stany depresyjne lub depresja są bardzo powszechne. Czasami, ludzie nawet kiedy już znajdą nową pracę, rozpamiętują zaistniałą sytuację.
38 procent osób, w wyniku zwolnienia doświadcza problemów finansowych, a wielu poszkodowanych długo analizuje przyczyny zwolnienia i automatycznie wraca do momentu rozwiązania umowy i ostatniego dnia pracy.
W pewnych okolicznościach może to być bardzo stresujące i utrudniać poszukiwanie nowej pracy. Mogą wystąpić trudności z koncentracją lub snem. Cierpi na nie około 40 procent zwolnionych osób. Około jedna czwarta cierpi na nie znacznie, czuje się osłabiona przez powtarzające się myśli, co znajduje odzwierciedlenie w życiu codziennym. W psychologii mówi się o problemach adaptacyjnych, które w skrajnych przypadkach mogą przekształcić się w zaburzenie adaptacyjne.

Zwolnienie pracownika – poważne zaburzenia psychiczne

Taki stan wyjątkowy jest często tymczasowy, a osoby dotknięte chorobą wracają do zdrowia po pewnym czasie. Jednak poważne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, wymagają leczenia. Dlatego ważne wsparcie dla osób, które mają większe trudności.