news-serwis.pl

News-serwis – blog ogólnotematyczny

zwolnienie pracownika
Biznes

Zwolnienie pracownika – emocjonalny cios

Zwolnienie z pracy to często przedsiębiorcza decyzja dla pracodawcy, a dla pracownika emocjonalny cios. W dobie pandemii, niestety wiele osób traci pracę. Zjawisko jest powszechne.

Jak się odnaleźć po utracie pracy?

Nie jest łatwo poradzić sobie z utratą pracy. Jednak trzeba przetrawić szok i iść dalej. Czasem pomoże rozmowa z kimś bliskim, czasem trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty.
Po otrząśnięciu się z szoku, warto spojrzeć w lustro i zadać sobie pytania „Kim jestem? Co umiem? Co chciałbym robić?”. Trzeba określić swoje umiejętności, kompetencje i poszukać wsparcia w szukaniu nowej pracy. Nie jest to łatwe, jednak zmiany, w dłuższej perspektywie, mogą okazać się dobre. Nowa praca, nowe wyzwania, mogą przyczynić się do poprawy sytuacji życiowej.
Należy przygotować dokumentację aplikacyjną – aktualne CV i list motywacyjny, zgromadzić referencje, dokumenty potwierdzające odbycie szkoleń, świadectwa pracy, dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły.
To dobry moment na uruchomienie kontaktów i wertowanie ogłoszeń o pracę. Można odwiedzić centra doradcze, regionalne agencje zatrudnienia lub firmy świadczące usługi doradcze w zakresie szkoleń i pracy.

Powracające myśli

Badania wykazują, że zwolnienie pracownika przyczynia się często do pogorszenia jego stanu psychicznego. Jest to jedno z bardziej stresogennych wydarzeń w życiu człowieka. Ponad 60% zwolnionych osób cierpi z tego powodu. Stany depresyjne lub depresja są bardzo powszechne. Czasami, ludzie nawet kiedy już znajdą nową pracę, rozpamiętują zaistniałą sytuację.
38 procent osób, w wyniku zwolnienia doświadcza problemów finansowych, a wielu poszkodowanych długo analizuje przyczyny zwolnienia i automatycznie wraca do momentu rozwiązania umowy i ostatniego dnia pracy.
W pewnych okolicznościach może to być bardzo stresujące i utrudniać poszukiwanie nowej pracy. Mogą wystąpić trudności z koncentracją lub snem. Cierpi na nie około 40 procent zwolnionych osób. Około jedna czwarta cierpi na nie znacznie, czuje się osłabiona przez powtarzające się myśli, co znajduje odzwierciedlenie w życiu codziennym. W psychologii mówi się o problemach adaptacyjnych, które w skrajnych przypadkach mogą przekształcić się w zaburzenie adaptacyjne.

Zwolnienie pracownika – poważne zaburzenia psychiczne

Taki stan wyjątkowy jest często tymczasowy, a osoby dotknięte chorobą wracają do zdrowia po pewnym czasie. Jednak poważne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, wymagają leczenia. Dlatego ważne wsparcie dla osób, które mają większe trudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *