news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

Lifestyle

Jaki kredyt na samochód – co się opłaca?

Wzięcie kredytu na zakup samochodu zawsze jest poważną decyzją. Jego spłata to zwykle przynajmniej kilka lat. Takie zobowiązanie finansowe z pewnością może wpłynąć na domowy budżet. Z tego powodu oczywiste jest, że każdy chce mieć pewność, że postawił na najlepszy możliwy kredyt. Zadajmy sobie więc ważne pytanie – jaki kredyt na samochód wybrać? O czym trzeba wiedzieć?

Kredyt gotówkowy

Najprostszym rozwiązaniem jest staranie się o kredyt gotówkowy. Jest to kredyt udzielany przez bank, ale bez żadnego konkretnego celu. Równocześnie trzeba pamiętać, że jeśli kredyt taki nie ma żadnego zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości czy żyranta, to jego kwota nie będzie zbyt wysoka. Bank musi przecież zabezpieczać swoje przychody, więc nie zaryzykuje pożyczenia pieniędzy bez pewności, że cały dług zostanie zwrócony. Niestety, ale kredyt gotówkowy dość trudno otrzymać. Konieczne jest przejście dość skomplikowanych formalności, podczas których weryfikowana jest zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Taka weryfikacja w zależności od banku może trwać nawet kilka dni. Warto też wiedzieć, że osoby, które nigdy dotąd nie korzystały z kredytów i pożyczek, które mają czystą historię w BIK, nie są tak wiarygodne, jak osoby, które korzystały z nich wcześniej i regularnie je spłacały. To bardzo ważna informacja, bo zdarza się, że właśnie to jest przeszkodą w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Kredyt celowy

Innym wyjściem jest zdecydowanie się na kredyt celowy, czyli na kredyt samochodowy. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia skorzystanie z niego, bo bank do zabezpieczenia transakcji wykorzystuje samochód, który jest jej przedmiotem. To bardzo ważne, bo oznacza to, że jeśli kredyt nie będzie spłacany zgodnie z umową, to pojazd może zostać zajęty przez bank i spieniężony na poczet spłacenia długu. Oczywiście do takich sytuacji dochodzi dość rzadko i tylko wtedy, gdy nie ma możliwości innego rozwiązania sprawy. W przypadku kredytów celowych trzeba podkreślić, że można je spożytkować wyłącznie na określony zakup. Nie możesz więc wykorzystać go na zakup ubezpieczenia samochodu, czy paliwa do niego. Musisz więc mieć przygotowane pieniądze konieczne do ich opłacenia. Więcej informacji na temat kredytów znajdziesz na abckredytu.pl.

Porównuj oferty

Jeśli zastanawiasz się, jaki kredyt na samochód będzie najlepszy, to koniecznie musisz pamiętać o sprawdzeniu różnych ofert. Nigdy nie powinno się przyjmować od razu pierwszej z nich. Najlepiej jest skorzystać z porównywarek albo usługi doradcy finansowego lub kredytowego, który reprezentuje równocześnie wiele różnych banków. Takie osoby mogą zaproponować zwykle najlepsze i najbardziej dopasowane do potrzeb klienta oferty. Bardzo ważne jest, by nie spieszyć się z decyzją, bo wzięcie kredytu to zobowiązanie na lata. Dobrze jest upewnić się, czy jest możliwość jego wcześniejszej spłaty, ile dokładnie wynoszą odsetki oraz w jaki sposób zobowiązanie jest ubezpieczone. To wszystko sprawia, że klient może czuć się bardziej bezpieczny. Warto też wiedzieć, że niektóre banki udzielając kredytu, wymagają od kredytobiorcy założenia w nich konta bankowego. Jego utrzymanie także może wiązać się z kosztami np. za prowadzenie konta, korzystanie z bankomatu czy przelewy. Warto o tym wiedzieć, bo to także wiąże się z dodatkowymi kosztami. Są one dość niskie, ale nieuniknione i należy mieć ich świadomość. Każdą umowę kredytową warto spokojnie przeanalizować w warunkach domowych, a dopiero później umówić się na jej podpisanie. Oczywiście, to też właściwy moment na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości.