news-serwis.pl

blog ogólnotematyczny

Jakie kraje dominują w żużlu
Lifestyle

Jakie kraje dominują w żużlu?

Żużel, znany także jako speedway, to sport motorowy cieszący się dużą popularnością w wielu krajach, szczególnie w Europie. Dyscyplina ta charakteryzuje się dynamiczną rywalizacją na specjalnie przygotowanych torach, gdzie zawodnicy ścigają się na motocyklach bez hamulców. W artykule przeanalizujemy, które kraje dominują w tej dyscyplinie sportowej, bazując na liczbie aktywnych zawodników oraz sukcesach na międzynarodowych arenach.

Europejskie potęgi żużlowe

Europa jest kolebką żużla i to właśnie tutaj znajduje się najwięcej aktywnych zawodników oraz najważniejsze ligi. Polska, Dania, Wielka Brytania i Szwecja to kraje, które dominują w tej dyscyplinie. Polska jest uważana za absolutnego lidera, zarówno pod względem liczby zawodników, jak i poziomu rozgrywek. Polskie drużyny regularnie wygrywają europejskie rozgrywki, a zawodnicy tacy jak Bartosz Zmarzlik zdobywają tytuły mistrzów świata.

Dania również ma silną tradycję żużlową, z wieloma utalentowanymi zawodnikami, którzy rywalizują na najwyższym poziomie. Wielka Brytania, z kolei, jest znana z organizacji prestiżowych zawodów i wychowania licznych mistrzów. Szwecja nie pozostaje w tyle, oferując mocne ligi i zawodników, którzy są konkurencyjni na arenie międzynarodowej.

Choć Europa dominuje w świecie żużla, dyscyplina ta zdobywa popularność także poza Starym Kontynentem. Australia i USA to dwa główne kraje pozaeuropejskie, które mają swoje silne tradycje żużlowe. Australijscy zawodnicy, tacy jak Jason Doyle, regularnie rywalizują i odnoszą sukcesy w europejskich ligach. USA, mimo że nie ma tak wielu zawodników, posiada silną historię w żużlu, a zawodnicy tacy jak Greg Hancock są ikonami sportu. Więcej informacji na temat żużla przeczytasz na stronie: https://www.etoto.pl/ 

Mniej znane kraje na mapie żużla

Żużel jest również uprawiany w mniej oczywistych miejscach, choć na mniejszą skalę. W 2023 roku zawodnicy z aż 28 krajów rywalizowali na międzynarodowych torach. Wśród nich są państwa takie jak Czechy, Niemcy, Rosja, a także mniej znaczące w kontekście żużla kraje jak Estonia, Belgia, czy Rumunia. Te państwa, choć nie dominują, mają swoich reprezentantów, którzy z pasją biorą udział w zawodach. Ciekawym przykładem jest Holandia, która po latach przerwy zaczyna organizować turnieje żużlowe i wychowuje nowe talenty.

Poza wspomnianymi krajami, żużel zyskuje na popularności także w innych regionach świata. Na przykład w Argentynie, Nowej Zelandii, a nawet w Kanadzie, gdzie pojedynczy zawodnicy próbują swoich sił w tej dyscyplinie. W Kanadzie, żużlowiec Kyle Legault stara się promować sport, biorąc udział w zawodach w USA i Europie.


Bukmacherzy dostępni na stronie www.etoto.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Artykuł sponsorowany